Як відкрити фірму в Польщі. Бізнес в Польщі під ключ (повне інтерв’ю з Русланом)

Ми з Русланом знайшли затишне місце, де можна було б поспілкуватися.

– Найперше хочу запитати, чи складно відкрити фірму у Польщі?
– Насправді відкрити фірму у Польщі дуже просто. Для цього необхідно мати бажання і 900 євро.
– Можу підтвердити, що це так, бо і мені фірму відкривав Руслан. Спробуймо зорієнтувати людей, як це відбувається. Розкажіть, будь ласка, про процедуру відкриття фірми.
– У нас технологія відпрацьована до найменших дрібниць. Ми, як правило, зустрічаємо клієнта на території України, допомагаємо з виготовленням візи тим особам, які її не мають, завозимо на територію Польщі, вирішуємо всі справи у нотаріуса, в банку, а за потреби й у суді. Бувають випадки, коли клієнтам треба отримати довідки про несудимість чи певні ліцензії. Також реєструємо фірму, надаємо офіс. Він у нас не віртуальний, а справжній, з технікою: є принтер, сканер, ксерокс, комп’ютер, wi-fi.
– Маєте на увазі юридичну адресу?
– Так.
– Чи всім відкриваєте фірми за день-два?
– Як правило, за день. Ми починаємо з 8-ї години і протягом одного дня встигаємо обійти всі необхідні для відкриття фірми установи. Перевагою нашої компанії є те, що людині не треба їхати невідомо куди, а ми тут, в Україні, зустрічаємо і супроводжуємо від початку і до кінця.
– Розкажіть, як це відбувається. Наприклад, людина захотіла відкрити у вас фірму. Отож, спочатку ви домовляєтеся про зустріч у Львові?
– Ми домовляємося про зустріч у Львові, зустрічаємо людину на вокзалі чи в тому місці, де їй це буде зручно.
– Вашою машиною?
– Моєю машиною. Їдемо в Польщу, перетинаємо кордон. Я людину влаштовую на ніч у готель або квартиру.
– Людина платить за це?
– Нічого абсолютно не платить. Людина платить гроші тільки після того, коли бачить, що фірма зареєстрована. Оплата здійснюється за фактом. Жодних передоплат, жодних післяплат і жодних додаткових оплат. Все – згідно з домовленістю.
– Тобто, ваш клієнт бере із собою 900 євро, їде з вами і більше ні на що не витрачає. А хто оплачує харчування?
– Харчування за його рахунок. Бо людина може захотіти їсти червону ікру, ми їй таке не оплачуємо.
– Приїжджаєте ви на місце, селитеся і…
– О 8-ій годині починаємо реєструвати фірму. Клієнт повинен мати назву фірми, самостійно її вибрати, а ми перевіряємо, чи такої фірми не існує на території Польщі. Якщо така є, тоді треба назву змінити або щось до неї додати. Також ми узгоджуємо всі види діяльності з клієнтом. Згідно із законодавством, дозволяється до 10 видів економічної діяльності, українською це КВЕДи.
– З яких там буде один основний…
– Один має бути основний, решта 9 – додаткові. Згідно з тим, який буде КВЕД, наприклад, якщо це буде буде торгівля, то фірма буде називатися торговельною, якщо це буде будівництво, то фірма буде називатися польською «budowlana», чи «posluhova», якщо це будуть послуги і т.д. У нас є статут.
– Тобто, у вас є заготовка статуту?
– У нас є стандартний статут, але ми підкоректовуємо його під кожну фірму окремо.
– Ці нюанси ви обговорюєте з клієнтом?
– Обов’язково. З нашим клієнтом під час реєстрації ми обговорюємо долю фірми. Під час реєстрації кожна фірма отримує NIP – індивідуальний номер податкової.
– Польський?
– Так. А є фірми, які бажають займатися торгівлею, наприклад, на території усього Євросоюзу, або за його межами, то їм ще потрібний міжнародний номер податкової EORI. Цей номер виготовляється протягом 10 днів. Ми самі вирішуємо всі ці питання.
Також ми можемо допомогти із реєстрацією автомобіля. Купити автомобіль, зареєструвати його і розмитнити, розмитнити будь-який товар, замитнити товар, винайняти квартиру, прописати людину (польською – «замельдувати»). Ми можемо надати будь-яку допомогу, яка надалі буде потрібна людині для того, щоб займатися бізнесом, проживати і працювати в Польщі.
– Тобто, це допомога в адаптації людини?
– Так, повністю. Якщо засновники чи члени правління фірми бажають виїхати в Польщу на постійне місце проживання і в них є діти, ми можемо вирішити питання з дитсадком, школою та інші. Тому що багато засновників фірми ставлять собі за мету еміграцію. Легалізуватися, емігрувати до Польщі і т.д.
– Ви казали, що відкрили понад 100 фірм. Чи є статистика, наскільки успішно вони працюють? Чи працюють взагалі, або може їх відкрили заради Карти побиту?
– Статистика є. Ті, хто в’їхав і захотів працювати, всі працюють. Ті, хто відкрив собі фірму на перспективу «хай вона мені буде», такі фірми не працюють. Згідно з польським законодавством, кожен громадянин може написати заяву на zawiesinę firmy, тобто, взяти паузу, призупинити діяльність. Це робиться за 10 хв. І протягом 2-х років можна тимчасово зупинити діяльність. Не треба жодних узгоджень з будь-якими органами. Якщо через 2 роки фірма не почне діяльності, вона автоматично закриється.
– Анулюється.
– Так і буде не дієздатна.
– Розкажіть, будь ласка, про витрати після реєстрації фірми.
– Витрати для кожної фірми такі: оплата за юридичну адресу, за бухгалтерські послуги, оскільки бухгалтерський звіт потрібно здавати регулярно, а також плата за банківські рахунки.
Плата за банківський рахунок у тих банках, які ми пропонуємо, в середньому становить 19 злотих на місяць. Сюди входить і валютний рахунок, і депозитний, і основний.
Щодо бухгалтерської плати і юридичної адреси, то це залежить від місця розташування фірми. Наприклад, найдорожче у Варшаві: від 1000 до 1500 злотих на місяць. У місті Перемишлі, де ми реєструємо фірму, приблизно у 10 разів дешевше. Оренда офісу, юридичної адреси становить 80 злотих + ПДВ 23% – це приблизно 96 злотих. І бухгалтерські послуги 50 злотих бере бухгалтер наш, але до 10 накладних на місяць. Якщо накладних більше, то треба домовлятися з бухгалтером про збільшення ціни за послуги.
– А наскільки вона збільшиться?
– Не набагато. Тому що в Польщі є багато бухгалтерських офісів і ви будь-якої миті можете бухгалтерський офіс змінити, сказати бухгалтеру, що ви не хочете з ним співпрацювати. Поляки ставляться до цього дуже спокійно: не хочеш – будь ласка. Тому кожен бухгалтер дорожить своїми клієнтами і завжди намагається знайти компромісне рішення.
У 900 євро обходяться всі послуги з реєстрації фірми. Послуги бухгалтера оплачуються і плата за юридичну адресу здійснюється після реєстрації, щомісячно.

– Які переваги зареєстрованої фірми у Польщі?
– Першою перевагою є те, що ви можете напряму здійснювати торгові операції з партнерами в Євросоюзі. Тому що німецькі партнери, як правило, дуже обережні, коли вони провадять діяльність з українськими фірмами. Для того й відкривається фірма в Польщі. І з польськими партнерами німці, голландці, французи, англійці, американці завжди йдуть на контакт і готові співпрацювати.
Друга перевага та, що кожна фірма може отримати безплатну допомогу – понад 6-10 тисяч злотих. Це, як правило, дається не грішми, а всім, що потрібно фірмі для її подальшого функціонування і розвитку: станками, транспортом, меблями, комп’ютерною технікою. І це є безповоротна допомога. Але для того, щоб її отримати, слід написати хороший бізнес-план. Ми, звичайно, можемо допомогти. Польські фірми, які пишуть бізнес-плани, зазвичай беруть приблизно 7-8% від вартості отриманої суми.
– А ви?
– Ми теж так. Але це не є простий бізнес-план. Він пишеться не на трьох листках, а займає приблизно 6 аркушів паперу. Там є над чим попрацювати. І 7-8% не така ціна, яку треба шкодувати. Тому що 92% залишається людині. Й отримати на фірму безоплатно автобус чи станки, або якусь комп’ютерну базу, програмне забезпечення, мені здається, це вже добре. Крім того, в Польщі душе дешеві банківські кредити. Але банки їх дають по завершенні звітного року і тільки фірмі, яка працює. На мертву фірму кредити не даються.
– Громадянин України може отримати допомогу з Євросоюзу, за тим же бізнес-планом?
– Допомогу отримує польська фірма, незалежно від того, хто є її власником: чи поляки, чи українці, чи американці.
Ще одна перевага зареєстрованої фірми у Польщі – можна одразу купувати нерухомість. Якщо такої фірми немає, нерухомість також можна придбати, але потрібні певні дозволи Міністерства внутрішніх справ Польщі.
– Чи можна списувати податок на, скажімо, придбання автомобіля?
– Звичайно. Всі витрати можна списувати, наприклад, на ремонт автомобіля. А можна купити авто на себе і дати його в оренду фірмі – тоді всі витрати, пов’язані з ним, будуть витратами фірми.
– А скільки можна списати цих витрат? Чи потрібно показувати чистий прибуток? Скільки часу фірма може бути збитковою?
– Як практика показує, якщо польська фірма два роки збиткова, то податкова інспекція особливих претензій не має. Але через 2 роки в податкової інспекції, як правило, починають виникати питання, чому фірма не платить жодних податків. Це Європа. Не можна заробляти гроші і не сплачувати податки.
Фірма у Польщі реєструється, як правило, на дві особи. Засновниками фірми у Польщі можуть бути дві і більше особи. Якщо фірма зареєстрована на одну особу, польське законодавство передбачає обов’язкову сплату соціальних платежів.
– ZUS.
– ZUS – Zaklad Ubiezpieczen Spolecznych, державне соціальне страхування. При реєстрації на дві особи і більше така плата можлива за бажанням. Таке польське законодавство.
– Скільки часу можна не платити ZUS?
– Ціле життя можна не платити. Але якщо ви станете громадянином Польщі і вийдете на пенсію, то ви пенсію не отримуватимете.
– А лікування в Польщі безплатне?
– Медицина у Польщі платна. Як і у всій Європі. Тільки наявність страхування дасть можливість лікуватися безплатно.
– Чи потрібно обом засновникам їхати, щоб зареєструвати фірму?
– Ні, достатньо одного. У другому немає потреби.
– Все може вирішити одна людина…
– Так. Ми навіть можемо реєструвати фірму без присутності засновників.
– Це дійсно так?
– Так.
– Це будуть додаткові витрати?
– Ні. Яка мені була різниця, коли ми реєстрували фірму, чи ти сидів біля мене, чи не сидів. Ти мені польською мовою даєш доручення і я без тебе реєструю. Але потім тобі треба буде приїхати і відмітитись. Все одно до нотаріуса треба їхати, дати всі повноваження і т.д.
– Дуже важко зорієнтуватися у їхніх КВЕДах. Як їх вибрати для фірми?
– Види діяльності – польською це називається PKD – на 90% збігаються з українськими КВЕДами. Лише в окремих випадках вони не збігаються. Але ми можемо узгодити це, перекласти і людина сама вибирає ті види діяльності, які вона хоче. З цим не виникає жодних проблем.
– Ви говорили про юридичну адресу – це є діюча фізична адреса? Це як офіс?
– Це живий, діючий офіс. Це не віртуальний офіс, який просто на папері. В Польщі прийнято користуватися т.зв. віртуальним офісом, вартість якого від 150 злотих. У нас ціна нижча: 80 злотих + ПДВ. Але наш офіс реальний. В ньому можна провести конференцію, презентацію, будь-яку зустріч з вашими бізнес-партнерами. Є факс, принтер, сканер, wi-fi. Будь-яка оргтехніка до ваших послуг.
– За домовленістю.
– Ні, це безплатно. Ви ж не будете щодня проводити презентації. До ваших послуг мінеральна вода, кава.
– Руслане, ви відкриваєте рахунок у банку, печатку робите, а яким чином, якщо ще KRS, NIP не присвоєні?
– Печатку ми виготовляємо тільки після того, коли фірма отримує NIP, KRS. Загалом для реєстрації нам вистачає одного дня.
– Але чи треба, щоб клієнт прийшов у банк і поставив підпис?
– Звичайно. Треба підтвердити свій особистий підпис у банку ів нотаріуса. Якщо ми реєструємо за дорученням, то це може відбуватися без участі клієнта, але він потім все одно мусить підтвердити підписи в банку і в нотаріуса.
– Тобто, він все-таки має приїхати. І які документи треба завірити?
– Кожен клієнт рано чи пізно мусить приїхати. Адже він не для того відкриває фірму, щоб ніколи там не бути. Для повної реєстрації фірми необхідно надати два документи. Один – це паспорт з візою, а другий – або український паспорт, або prawo jazdy, тобто, водійське посвідчення. Тому що кожен польський банк, коли обслуговує іноземців, крім основного документу, просить ще додатковий. Це не тільки іноземець з України, але й іноземець з Євросоюзу, німець, француз, повинен мати два документи.
– Тобто, щоб відкрити рахунок необхідно обов’язково мати два документи?
– Обов’язково. І на обох документах повинні бути фотографії.
– То це може бути два паспорти?
– Може бути два паспорти: український внутрішній і український закордонний або український закордонний і водійське посвідчення.
Після того, як громадяни України зареєструють фірму за кордоном, вони можуть отримати такі візи: бізнес-візу, отримати її можна через бізнес-запрошення; через робоче запрошення, т.зв. «воєвудське» запрошення (pozwolenie) і найбільш популярна KLS-віза. Вона раніше, як правило, завжди відкривалася на два роки, зараз в певних областях, певних регіонах відкривають на рік. KLS-віза – це віза для того, щоб голова і члени правління фірми могли безперешкодно відвідувати і займатися бізнесом у Польщі.
– А є якась ймовірність того, що візу не відкриють власнику фірми?
– Про такі випадки я ще не чув. Ця KLS-віза дає можливість членам правління фірми і її засновникам займатися бізнесом. Якщо ж у них бізнес стає активнішим і вони хочуть постійно перебувати в Польщі, понад 90 днів у кожному півріччі, тоді вони спокійно собі виробляють Карту побиту, яка дає можливість без обмежень перебувати на території Польщі.
– А Карта побиту на скільки часу дається?
– Карта побиту, як правило, дається на два роки.
– Руслане, ви на всі мої запитання маєте відповіді. А чи є щось таке, що стосується діяльності фірм у Польщі, чого ви не знаєте?
– Звичайно, кожна фірма живе і все знати ми не можемо. Тим більше, законодавство в Польщі, наприклад, щодо Карти побиту в 2015 році 4 рази змінювалося. Все знати ми не можемо, але на будь-яке питання можемо дати конкретну відповідь. У нас є кваліфіковані юристи, які знайдуть, і відповідь на будь-яке питання ви отримаєте до однієї доби. Хоча 99% відповідей в нас є готові. Ми можемо дати відповідь зараз.
– Тобто, можна просто до вас зателефонувати і отримати консультацію?
– В будь-який час.
– Ваша фірма офіційно зареєстрована в Польщі?
– Так, наша фірма офіційно зареєстрована в Польщі.
– То у вас фірма і в Польщі, і в Україні…
– Так.
– Як часто ви буваєте в Польщі?
– Щотижня.
Ось така розмова у нас відбулася з Русланом.
– Дякую. Звертайтеся.